• FOLKLOR - 1 strona - słowo kluczowe - katalog.inforam.pl

folklor

 • Polska tradycja - historia Polski, folklor, tradycje

  Zdobycie całej wiedzy o folklorze to ogromnie trudna praca. Portal PolskaTradycja.pl podjął się tego zajęcia. Folklor jest niezmiernie istotnym składnikiem polskiej tradycji. Folklor to interesująca tradycja poszczególnych rejonów. Z tej przyczyny tak istotne jest aby Polacy poznali folklor i jego elementy. Każdy rejon kraju nad Wisłą posiada własne tradycje i zwyczaje tworzące folklor. W związku z tym trzeba poznać takie elementy folkloru jak: gwary, stroje ludowe czy legendy.
  Stroje ludowe pomagają nam odgadnąć z którego regionu pochodzi osoba ubrana w dany strój. Ogromnie popularnymi strojami są stroje góralskie i strój kujawski. Należy także poznać takie stroje jak strój podlaski czy strój biskupiański. Piękno i elegancja strojów ludowych oraz ich rozmaitość, pozwala nam cieszyć oczy w każdym zakątku Polski.
  Legendy z kolei są zbiorem przypowieści i mitów gromadzonych na przestrzeni wieków. Legendy tak jak stroje ludowe różnią się w zależności od rejonu, w którym powstały. Legendy łączy wspólna cecha, którą jest połączenie zamierzchłych przesądów z zdarzeniami historycznymi. Dobrze opowiedziane legendy kształtują wyobraźnie dziecka i pomagają mu zrozumieć niezwykłe dzieje państwa polskiego.

 • Zespół Tańca Ludowego AWF Poznań

  Zespół Tańca Ludowego AWF Poznań podtrzymuje zanikający folklor i tradycje ludowe różnych regionów Polski. Zespół Tańca Ludowego AWF Poznań prezentuje tańce narodowe i ludowe, przyśpiewki i muzykę ludową, stroje, instrumenty, gwarę oraz brzmienie kapeli w poszczególnych regionach naszego kraju.

  Poza atrakcyjnością samego tańca, muzyki i śpiewu, wielu wrażeń artystycznych dostarcza różnorodność strojów charakterystycznych dla poszczególnych regionów.

  W czasie swojej działalności Zespół Tańca Ludowego „Poznań” AWF, prócz wielu występów na terenie całego kraju, odbył szereg podróży zagranicznych. Zespół gościł między innymi w Holandii, Belgii, Francji, Turcji, Austrii, Niemczech, Hiszpanii, Finlandii, Egipcie, Portugalii, Algierii, na Ukrainie oraz na Wyspach Kanaryjskich, zdobywając liczne wyróżnienia i nagrody.

 • Marianna Madanowska - polskie łowickie hafty ręczne

  Zapraszamy do obejrzenia prawdziwych łowickich haftów ręcznych stworzonych przez Mariannę Madanowską. Znajdziesz tutaj łowickie motywy kwiatowe haftowane na krawatach, chustach, szalach, haftowane pokrowce na komórki, torby dziewczęce, kolczyki, wisiorki, pocztówki, paski, a także pluszowe misie i wiele innych rękodzieł tej hafciarki. Oprócz tego dowiesz się co piszą o niej gazety i inne publikacje a także dowiesz się więcej o folklorze łowickim.

 • ZZW Słowiańska Wiara

  Żyjemy obecnie w czasach szybkich zmian, ciągłej rozbudowy a także wszechogarniającego nas postępu technologicznego. Większość ludzi żyje w oderwaniu od swoich korzeni i otaczającej nas przyrody. My jednak jesteśmy żywym dowodem na to, że mimo różnych przeciwności prastara obrzędowość przetrwała, na nas spoczywa odpowiedzialność kultywowania starych rodzimych obrzędów. ZZW Słowiańska Wiara - portal wiedzy i informacji o rodzimej tradycji.

 • NaLudowo.pl - poznaj polski folklor

  NaLudowo.pl to portal skierowany do miłośników polskiej kultury ludowej. Badamy i opisujemy folklor, sztukę ludową, etno dsign, obrzędy i zwyczaje ludowe oraz taniec ludowy. Informujemy o ciekawych wydarzeniach folklorystycznych w Polsce i za granicą. Aktywnie wspieramy twórców ludowych i współpracujemy z nimi. Pokazujemy jak za pomocą przedmiotów zdobionych folkowymi motywami można zmienić wnętrza i nadać im zupełnie nowy wyraz.

 • Rękodzieło artystyczne

  My Poland to idealne miejsce dla miłośników niesamowitych, ludowych dzieł sztuki. Znajdą tu Państwo oryginalne i niezwykłe hafty polskie, jak również własnoręcznie wykonane dekoracje i zdobienia. Niepowtarzalna twórczość folklorystyczna np. wycinanka łowiecka, jak również koronki koniakowskie czy obrusy haftowane to odpowiedni prezent nie tylko dla przyjaciół i znajomych odwiedzających nas zza granicy ale wszystkich ceniących rękodzieło artystyczne w każdej formie. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą sklepu, która bez wątpienia uatrakcyjni każde wnętrze i zadowoli gusta najbardziej wymagających klientów.

 • Światowy Przegląd Folkloru Integracje

  Światowy Przegląd Folkloru „Integracje“ to międzynarodowy festiwal folklorystyczny, który odbywa się w sierpniu w Poznaniu. Światowy Przegląd Folkloru „Integracje“ odbywa się regularnie w sierpniu już od 2001 roku. Ambicją organizatorów jest zaprezentowanie szerokiej publiczności folkloru z rozmaitych stron świata, pokazanie, poprzez wspólną zabawę, że kultura ludowa jest atrakcyjna. Co roku zaproszonych zostaje pięć zespołów zagranicznych. Ideą ŚPF „Integracje“ jest umożliwienie kontaktu z kulturą ludową jak największej liczbie widzów, dlatego uczestnicy koncertują w całej Wielkopolsce. Koncerty festiwalowe, poprzedzone przemarszami, odbywają się zazwyczaj w czterech miastach, każdego dnia w innym. Światowy Przegląd Folkloru „Integracje“ to koncerty festiwalowe i przemarsze ulicami miasta, a także Międzynarodowy Turniej Sportów Tradycyjnych, Ekumeniczna Msza Święta, wieczory narodowe w Studenckim Klubie Trops, nauka tańca wielkopolskiego kierowana do mieszkańców Poznania oraz konkurs fotograficzny.