Kultura regionów i folklor

 • Tkaniny

  Tkaniny

  Cudowne tkaniny- koronka koniakowska oraz koronka z Bobowej, a także haft ludowy tylko w naszym sklepie internetowym. Dom Sztuki Ludowej- PolArt to miejsce tworzone przez pasjonatów, którzy za cel postawili sobie propagowanie folkloru i polskiej sztuki ludowej, która jest niesamowita! Zapraszamy na zakupy wszystkich zainteresowanych! Regionalne produkty z całej Polski są coraz bardziej popularne zaś polska sztuka ludowa rośnie w siłę, co cieszy nas ogromnie, gdyż od lat propagujemy lokalną sztukę prowadząc sklep stacjonarny i internetowy z najwyższej jakości wyrobami z naszych rodzimych ziem. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony internetowej i zapoznania się z naszą ofertą!

  Data dodania: 08 06 2017 szczegóły wpisu
 • Polska tradycja - historia Polski, folklor, tradycje

  Polska tradycja - historia Polski, folklor, tradycje

  Zdobycie całej wiedzy o folklorze to ogromnie trudna praca. Portal PolskaTradycja.pl podjął się tego zajęcia. Folklor jest niezmiernie istotnym składnikiem polskiej tradycji. Folklor to interesująca tradycja poszczególnych rejonów. Z tej przyczyny tak istotne jest aby Polacy poznali folklor i jego elementy. Każdy rejon kraju nad Wisłą posiada własne tradycje i zwyczaje tworzące folklor. W związku z tym trzeba poznać takie elementy folkloru jak: gwary, stroje ludowe czy legendy.
  Stroje ludowe pomagają nam odgadnąć z którego regionu pochodzi osoba ubrana w dany strój. Ogromnie popularnymi strojami są stroje góralskie i strój kujawski. Należy także poznać takie stroje jak strój podlaski czy strój biskupiański. Piękno i elegancja strojów ludowych oraz ich rozmaitość, pozwala nam cieszyć oczy w każdym zakątku Polski.
  Legendy z kolei są zbiorem przypowieści i mitów gromadzonych na przestrzeni wieków. Legendy tak jak stroje ludowe różnią się w zależności od rejonu, w którym powstały. Legendy łączy wspólna cecha, którą jest połączenie zamierzchłych przesądów z zdarzeniami historycznymi. Dobrze opowiedziane legendy kształtują wyobraźnie dziecka i pomagają mu zrozumieć niezwykłe dzieje państwa polskiego.

  Data dodania: 05 07 2013 szczegóły wpisu
 • NaLudowo.pl - poznaj polski folklor

  NaLudowo.pl - poznaj polski folklor

  NaLudowo.pl to portal skierowany do miłośników polskiej kultury ludowej. Badamy i opisujemy folklor, sztukę ludową, etno dsign, obrzędy i zwyczaje ludowe oraz taniec ludowy. Informujemy o ciekawych wydarzeniach folklorystycznych w Polsce i za granicą. Aktywnie wspieramy twórców ludowych i współpracujemy z nimi. Pokazujemy jak za pomocą przedmiotów zdobionych folkowymi motywami można zmienić wnętrza i nadać im zupełnie nowy wyraz.

  Data dodania: 16 04 2013 szczegóły wpisu
 • Kultura ludowa

  Kultura ludowa

  Serwis który Państwu prezentuje poświęcony jest kulturze ludowej naszego kraju. Portal składa się z wielu zakładek, z których najważniejsze to kultura materialna i kultura duchowa naszego regionu. Na stronie startowej znajdziecie Państwo zajawki świeżych artykułów dzięki czemu nie musimy grzebać po wszystkich podstronach, aby znaleźć nowo dodaną treść. Na stronie znajduje się również formularz kontaktowy za pomocą, którego można wysłać do nas wiadomość. Zapraszam, wszystkich do odwiedzin.

  Data dodania: 11 05 2012 szczegóły wpisu
 • Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Lęborska

  Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Lęborska

  Zespół jest wielopokoleniowym, liczącym obecnie ponad 40 osób, zespołem amatorskim. Powstał w 2004 roku przy Lęborskim Stowarzyszeniu św. Jakuba Apostoła. Od 2008 roku działa przy Lęborskim Centrum Kultury FREGATA. Trudno wyobrazić sobie imprezę o takim charakterze, jakim jest Jarmark Odpustowy św. Jakuba (Lęborskie Dni Jakubowe) bez folkloru. Muzyka, śpiew i taniec, barwne stroje wprowadzają klimat swojskości i radości bez względu na pogodę.

  Data dodania: 02 03 2012 szczegóły wpisu
 • Zespół Tańca Ludowego AWF Poznań

  Zespół Tańca Ludowego AWF Poznań

  Zespół Tańca Ludowego AWF Poznań podtrzymuje zanikający folklor i tradycje ludowe różnych regionów Polski. Zespół Tańca Ludowego AWF Poznań prezentuje tańce narodowe i ludowe, przyśpiewki i muzykę ludową, stroje, instrumenty, gwarę oraz brzmienie kapeli w poszczególnych regionach naszego kraju.

  Poza atrakcyjnością samego tańca, muzyki i śpiewu, wielu wrażeń artystycznych dostarcza różnorodność strojów charakterystycznych dla poszczególnych regionów.

  W czasie swojej działalności Zespół Tańca Ludowego „Poznań” AWF, prócz wielu występów na terenie całego kraju, odbył szereg podróży zagranicznych. Zespół gościł między innymi w Holandii, Belgii, Francji, Turcji, Austrii, Niemczech, Hiszpanii, Finlandii, Egipcie, Portugalii, Algierii, na Ukrainie oraz na Wyspach Kanaryjskich, zdobywając liczne wyróżnienia i nagrody.

  Data dodania: 17 03 2011 szczegóły wpisu
 • Światowy Przegląd Folkloru Integracje

  Światowy Przegląd Folkloru Integracje

  Światowy Przegląd Folkloru „Integracje“ to międzynarodowy festiwal folklorystyczny, który odbywa się w sierpniu w Poznaniu. Światowy Przegląd Folkloru „Integracje“ odbywa się regularnie w sierpniu już od 2001 roku. Ambicją organizatorów jest zaprezentowanie szerokiej publiczności folkloru z rozmaitych stron świata, pokazanie, poprzez wspólną zabawę, że kultura ludowa jest atrakcyjna. Co roku zaproszonych zostaje pięć zespołów zagranicznych. Ideą ŚPF „Integracje“ jest umożliwienie kontaktu z kulturą ludową jak największej liczbie widzów, dlatego uczestnicy koncertują w całej Wielkopolsce. Koncerty festiwalowe, poprzedzone przemarszami, odbywają się zazwyczaj w czterech miastach, każdego dnia w innym. Światowy Przegląd Folkloru „Integracje“ to koncerty festiwalowe i przemarsze ulicami miasta, a także Międzynarodowy Turniej Sportów Tradycyjnych, Ekumeniczna Msza Święta, wieczory narodowe w Studenckim Klubie Trops, nauka tańca wielkopolskiego kierowana do mieszkańców Poznania oraz konkurs fotograficzny.

  Data dodania: 17 03 2011 szczegóły wpisu
 • Marianna Madanowska - polskie łowickie hafty ręczne

  Marianna Madanowska - polskie łowickie hafty ręczne

  Zapraszamy do obejrzenia prawdziwych łowickich haftów ręcznych stworzonych przez Mariannę Madanowską. Znajdziesz tutaj łowickie motywy kwiatowe haftowane na krawatach, chustach, szalach, haftowane pokrowce na komórki, torby dziewczęce, kolczyki, wisiorki, pocztówki, paski, a także pluszowe misie i wiele innych rękodzieł tej hafciarki. Oprócz tego dowiesz się co piszą o niej gazety i inne publikacje a także dowiesz się więcej o folklorze łowickim.

  Data dodania: 27 01 2011 szczegóły wpisu

Kultura regionów i folklor - nowa strona:

Adres: