system emerytalny
-
System obliczania emerytur
Na naszej stronie prezentujemy wszytsko związane z emeryturami ubezpieczeniami emerytalnymi. Zaczynając od ich rodzai, cech aż do procedury ubiegania się o nie. Znajdziesz tu opisy, wady i zalety a także porady związane z OFE, IKE, PPE a nawet wcześniejszymi emeryturami. Zrozumiesz jak funkcjonuje skomplikowany, polski system emerytalny, będziesz wiedział jakie korzyścii negatywne skutki mogą płynąć z podejmowanych działań. Pokażemy Ci, jak samodzielnie obliczyć wysokość należnego Ci świadczenia.
-
Wcześniejsze emerytury
Nie osiągnąłeś jeszcze wieku emerytalnego, a uważasz, że należy Ci się wcześniejsza emerytura? Sprawdź czy nie należysz do grupy pracowników z długim stażem lub pracujących w szczególnych warunkach, bądź mających pracę o szczególnym charakterze. Jeśli tak możesz uzyskać prawo do emerytury w wieku niższym od powszechnego obowiązującego.
Jeśli jesteś:
- kobietą, która ukończyła 55 lat i ma co najmniej 30-letni okres ubezpieczeniowy, albo co najmniej 20-letni okres ubezpieczenia, jeśli zostałaś uznana (przez lekarza orzecznika lub komisję orzekającą ZUS) za całkowicie niezdolną do pracy, masz duże szanse na wcześniejszą emeryturę,
- mężczyzną, który ukończył 60 lat, ma co najmniej 25-letni okres ubezpieczeniowy i został uznany za całkowicie niezdolnego do pracy. Na mocy dokonanej 8 maja 2008 r. nowelizacji ustawy emerytalno-rentowej, prawo do emerytury mają też mężczyźni, którzy ukończyli 60 lat i udowodnili co najmniej 35-letni okres ubezpieczeniowy.
Gdy nie należy Ci się wcześniejsza emerytura nie rezygnuj, są inne świadczenia, na które, być może masz większe szanse. Mowa tu m.in. o świadczeniach czy zasiłkach przedemerytalnych. -
Ustawa emerytalna
Obecny system emerytalny dla wielu jest "niesprawiedliwy społecznie”. Osoby, które przepracowały 40 lat, płaciły składkę ZUS, przeżywają "wypalenie zawodowe", nie mają prawa skorzystania z wcześniejszego przejścia na emeryturę. Projekt nowej ustawy zakładał, że możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę miałyby kobiety po 35 latach pracy, a mężczyźni po 40 latach pracy.
Nie będzie jednak ustawowego wydłużenia wieku emerytalnego w Polsce. Proponowane rozwiązanie jest dla emerytów gwarancją wyższej emerytury oraz mniejszym ryzykiem, że podczas kolejnego kryzysu oszczędności z II filaru znów stopnieją i szansą na ograniczenie deficytu budżetowego. Zmniejszona składka do OFE (3,5%) nie będzie generować już tak gigantycznych długów państwa wobec funduszy emerytalnych, tak jak się to dzieje obecnie.