System obliczania emerytur

System obliczania emerytur


Na naszej stronie prezentujemy wszytsko związane z emeryturami ubezpieczeniami emerytalnymi. Zaczynając od ich rodzai, cech aż do procedury ubiegania się o nie. Znajdziesz tu opisy, wady i zalety a także porady związane z OFE, IKE, PPE a nawet wcześniejszymi emeryturami. Zrozumiesz jak funkcjonuje skomplikowany, polski system emerytalny, będziesz wiedział jakie korzyścii negatywne skutki mogą płynąć z podejmowanych działań. Pokażemy Ci, jak samodzielnie obliczyć wysokość należnego Ci świadczenia.



Podobne strony
  • Wcześniejsze emerytury

    Emerytura pomostowa (pomostówka) to świadczenie pieniężne przysługujące niektórym pracownikom wykonującym pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, spełniającym dodatkowo określone wymagania, ustające w momencie nabycia przez uprawnionego prawa do emerytury osiągnięcia określonego wieku lub jego śmierci. Zastanawiasz się, czy masz prawo do emerytury pomostowej? Czy Ci się należy? Sprawdź to! Podajemy Ci listę zawodów i prac, a także w jakich warunkach ma się prawo do pomostówki. U nas znajdziesz informacje o tym jak obliczyć emeryturę pomostową, czy można do niej dorabiać oraz kiedy mogą Ci ją zabrać. Poznasz warunki jakie należy spełniać, by otrzymać emeryturę pomostową i ile wynosi obecna składka na pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, którą każdy pracodawca będzie musiał opłacać na Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP).

  • Wcześniejsze emerytury

    Nie osiągnąłeś jeszcze wieku emerytalnego, a uważasz, że należy Ci się wcześniejsza emerytura? Sprawdź czy nie należysz do grupy pracowników z długim stażem lub pracujących w szczególnych warunkach, bądź mających pracę o szczególnym charakterze. Jeśli tak możesz uzyskać prawo do emerytury w wieku niższym od powszechnego obowiązującego.
    Jeśli jesteś:
    - kobietą, która ukończyła 55 lat i ma co najmniej 30-letni okres ubezpieczeniowy, albo co najmniej 20-letni okres ubezpieczenia, jeśli zostałaś uznana (przez lekarza orzecznika lub komisję orzekającą ZUS) za całkowicie niezdolną do pracy, masz duże szanse na wcześniejszą emeryturę,
    - mężczyzną, który ukończył 60 lat, ma co najmniej 25-letni okres ubezpieczeniowy i został uznany za całkowicie niezdolnego do pracy. Na mocy dokonanej 8 maja 2008 r. nowelizacji ustawy emerytalno-rentowej, prawo do emerytury mają też mężczyźni, którzy ukończyli 60 lat i udowodnili co najmniej 35-letni okres ubezpieczeniowy.
    Gdy nie należy Ci się wcześniejsza emerytura nie rezygnuj, są inne świadczenia, na które, być może masz większe szanse. Mowa tu m.in. o świadczeniach czy zasiłkach przedemerytalnych.

  • Ustawa emerytalna

    Obecny system emerytalny dla wielu jest "niesprawiedliwy społecznie”. Osoby, które przepracowały 40 lat, płaciły składkę ZUS, przeżywają "wypalenie zawodowe", nie mają prawa skorzystania z wcześniejszego przejścia na emeryturę. Projekt nowej ustawy zakładał, że możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę miałyby kobiety po 35 latach pracy, a mężczyźni po 40 latach pracy.
    Nie będzie jednak ustawowego wydłużenia wieku emerytalnego w Polsce. Proponowane rozwiązanie jest dla emerytów gwarancją wyższej emerytury oraz mniejszym ryzykiem, że podczas kolejnego kryzysu oszczędności z II filaru znów stopnieją i szansą na ograniczenie deficytu budżetowego. Zmniejszona składka do OFE (3,5%) nie będzie generować już tak gigantycznych długów państwa wobec funduszy emerytalnych, tak jak się to dzieje obecnie.

  • ZUS emerytury

    Szukasz informacji o emeryturze. Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej?
    Szybki przyrost liczby emerytów oraz spadek zatrudnienia, a także wzrost realnej wartości emerytur w stosunku do płac rzeczywistych były głównymi przyczynami reformy emerytalnej w Polsce. W jej wyniku powstały trzy główne filary. Dwa obowiązkowe:
    - I zarządzany przez ZUS, pobierane środki przeznaczane są na bieżące finansowanie składek emerytalnych,
    - I związany z Otwartymi Funduszami Emerytalnymi inwestującymi środki przekazywane co miesiąc przez ZUS,
    - I nieobowiązkowy związany z IKE, czyli wszelkie formy dodatkowego oszczędzania na zakończenie kariery zawodowej.
    Polski systemu zabezpieczenia społecznego jest klasyfikowany jako system o zdefiniowanej składce i niezdefiniowanym świadczeniu. Oznacza to, że:
    - polskie prawo określa, jaką kwotę jesteśmy zobowiązani odprowadzać co miesiąc do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (i w konsekwencji do funduszu emerytalnego),
    - nasze przyszłe świadczenie emerytalne będzie w całości podporządkowany wysokości środków zgromadzonych pod koniec okresu oszczędzania.

  • Ranking OFE

    Każdy z pracujących polaków stoi przed wyborem otwartego funduszu emerytalnego. Obowiązek posiadania ofe wynika z ustawy. Warto dokonać samodzielnej oceny notowań każdego z ofe i dokonać świadomego wyboru najlepszego z nich. Dzięki temu nasza emerytura może być wyższa. Jeśli nie wybierzemy otwartego funduszu emerytalnego samodzielnie to zostanie nam on przydzielony w drodze losowania. Nie jest to dla nas korzystne ponieważ w losowaniu nie biorą udziału trzy największe fundusze. Na naszej stronie internetowej znajdziesz informację na temat wszystkich ofe funkcjonujących na naszym rynku, masz również możliwość przystąpić lub zmienić ofe on-line. Zapraszamy do odwiedzin.

  • III filar

    Ciekawa strona o finansach pisana prostym językiem. Dowiesz się m.in. jak wybrać III filar, polisę dla dziecka, ubezpieczenie na życie oraz jak bezpiecznie i zyskownie pomnażać pieniądze. Wkrótce uruchomimy dział "Bezpieczne fundusze" gdzie będziemy informować w jaki sposób bezpiecznie inwestować w fundusze inwestycyjne. W dziale "Otwarte Fundusze Emerytalne" zamierzamy przybliżyć internautom temat drugiego - państwowego filaru emerytalnego Zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami. Współpracujemy z wieloma firmami inwestycyjnymi i ubezpieczeniowymi z rynku.

  • Pracownicze Programy Emerytalne

    Celem rekomendowanego serwisu jest przedstawienie propozycji przygotowanej przez Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo – Kredytowych S. A., które utworzono w 2003 roku z inicjatywy Kasy Krajowej. Zakres funkcjonowania zawiera coraz modniejsze za roku na rok fundusze inwestycyjne i Pracowniczy Program Emerytalny. Produkt ten to rodzaj oszczędzania, odbywający się w obrębie III filaru systemu emerytalnego. Chciałbyś wiedzieć, jak działa PPE? Wejdź na witrynę online.